Novak u finalu, Federer na minus jedan!

Najbolji teniser sveta Novak Đoković plasirao se u finale Australijan opena pobedom nad Rodžerom Federerom 6:1, 6:2, 3:6, 6:3.

Srpski teniser će se za odbranu trofeja boriti sa boljim iz duela Miloš Raonić – Endi Mari.

Đoković je ostvario 23. pobedu nad Švajcarcem i poveo u međusobnim duelima u njihovom 45. susretu.

Ovo je Novakov 56. trijumf na prvom Gren slem turniru u sezoni, čime je na večnoj listi pretekao Štefana Edberga, Federer za sada nedostižan sa ukupno 80 trijumfa i 12 poraza.

Tekstualni prenos meča:

Novak je sjajno otvorio meč, osvojivši gem na svoj servis bez izgubljenog poena. Problemi sa prvim servisom Federera, Đoković stiže do dve brejk lopte. Švajcarac izbacuje loptu u aut za vođstvo prvog reketa sveta 2:0. Nije se mnogo toga promenilo ni u narednom gemu, Federer je nizao greške, do sada je osvojo samo jedan poen na servis Đokovića (3:0). Smanjuje rezultat u nastavku, posle gema bez izgubljenog poena. Novim greškama, Švajcarac je pomogao srpskom teniseru da stigne do 40:0, sa dva kvalitetna poena smanjuje rezultat, ali Novak čuva brejk prednosti (4:1).

Nikako Federer nije uspevao da uhvati ritam, jedini poen na svoj servis u sedmom gemu osvojio je smečom, posle pokušaja Đokovića da ga lobuje iz teške pozicije. Novak je servirao za prvi set, sve mu je išlo od ruke, a posle duge razmene udaraca, do vođstva stiže posle samo 22 minuta igre.

Federer_Djokovic
Federer-Djokovic

Na početku drugog seta, Federer nije dopustio Novaku da mu oduzme servis. Dva as udarca olakšala su srpskom teniseru da osvoji prvi gem u drugom setu. Posle prvog gema činilo se da ćemo gledati nešto bolje izdanje Federera, međutim Novak sjajno riternira na servis protivnika i bez izgubljenog poena pravi brejk (2:1).

Nezaustavljivi Novak potvrdio je oduzet servis u nastavku, a zatim sjajnom igrom došao do novog brejka (4:1). On je imao rešenje za svaki pokušaj Federera da ga ugrozi, ali sada mora da servira za ostanak u setu. Konačno jedan neizvestan gem, Rodžeru su uspela dva izlaska na mrežu, Novak propušta dve set lopte, pa iz ove situacije Federer izlazi kao pobednik. Srpski teniser ima priliku da do 2:0 u setovima stigne na svoj servis.

U trećem setu Federer je malo popravio servis, pa mu je to donelo bolju igru i u drugim segmentima. Ipak, posle tri gema još nema brejka. Prvu priliku za to Novak je imao u petom gemu, Đoković nije uspeo da lobuje Federera, koji smečom po sredini poravnava na 40:40, a zatim vraća prednost (3:2).

Prvi put na meču Federer je imao brejk loptu, duga razmena udaraca, dva izlaska Federera na mrežu, ovacije publike tokom poena, a Đoković spasao dve brejk lopte. Jednu loptu izbacio je u aut i tako doneo treću priliku Federeru da mu oduzme servis. Ipak, sada Švajcarac promašuje. Drama u ovom gemu je nastavljena, svašta je viđeno na terenu, obojica su spasavali neverovatne pokušaje protivnika. I četvrtu brejk priliku imao je Federer, a ovoga puta je iskoristio za 4:2.

Pun samopouzdanja Rodžer je nastavio susret, dobrim forhendima povećava na 5:2. Drama u nastavku, Đoković uspeva da osvji gem na svoj servis, da bi potom iz trećeg pokušaja Švajcarac osvoji oset sa 6:3. On je bio znatno bolji u ovom periodu igre, manje grešaka i dosta vinera (18, nasuprot 11 u prva dva seta) ostavili su ga u igri za finale.

Nešto duža pauza između trećeg i četvrtog seta, zbog zatvaranja krova. Situacija na terenu iyjednačena. U prvom gemu Đoković je uspeo da stigmne dva poena zaostatka i povede sa 1:0. Švajcarac je uzvratio as udarcem i posle greške srpskog tenisera poravnao rezultat. Đoković je malo podigao nivo igre u odnosu na treći set, izgubi je samo jedan poen za 2:1. Federer je dobio aplauz od Đokovića na poen forhend dijagonalom (2:2). Desetim asom Đoković vraća prdnost 3:2. Još bez brejka i bez prilika za to. Đoković ljut na sebe posle nekih poteza koje nije želeo da izvede, Federer poravnava rezultat. Poptuno drugačiji ritam igre u odnosu na prva dva seta.

Ipak, sve se promenilo u korist Novaka Đokovića u sedmom gemu. Počeo je da igra kao u prva dva seta, nekoliko atrakvitnih poena doneli su mu novo vođstvo. Konačno je viđen i brejk i to za Srbina. Ispustio je 30:0, ali je preokrenuo sa dva udarca u telo rivala. Posle skoro dva i po sata igre servirao je za pobedu, u čemu je i uspeo bez izgubljenog poena – 6:3!